Apel Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

W trwającej obecnie kampanii wyborczej zwracamy się z apelem do polityków o zaprzestanie stosowania stwierdzeń stygmatyzujących jakiekolwiek grupy społeczne czy osoby.

Złożyliśmy dziś w Collegium Novum pierwsze 3000 podpisów, które zamieściliście pod naszym apelem. Dziękujemy!

Nasz wspólny głos został usłyszany! Kolegium Rektorsko-Dziekańskie Uniwersytetu Jagiellońskiego wydało swoje stanowisko apelując do polityków o zaprzestanie stygmatyzujących stwierdzeń. Znalazły się w nim ważne deklaracje: o stanowczym braku akceptacji dla wypowiedzi dyskryminujących mniejszości, w tym osoby LGBT+, a także o gwarancji wsparcia i równości członków wspólnoty akademickiej, której siłą jest różnorodność.

W naszym apelu kładliśmy również nacisk na szczególną sytuację UJ, którego pracownikiem pozostaje prezydent RP Andrzej Duda, autor bulwersujących wypowiedzi, do których nasza wspólnota akademicka powinna się odnieść dobitnie i wprost. Ponadto chcemy zwrócić uwagę na konieczność wypracowania konkretnych rozwiązań pozwalających wcielić w życie słowa o wsparciu dla mniejszości, gwarantujących zwłaszcza ochronę studentek i studentów. Dlatego kontynuujemy zbiórkę podpisów, która potrwa do końca tygodnia. Wszystkie podpisy przekażemy władzom UJ. W tej chwili jest ich już 4507.

Jesteśmy poruszeni odpowiedzią na nasz apel i komentarzami, które do nas docierają. Wspólnota solidarności, którą udało się zbudować, jest najlepszym rezultatem naszej akcji!