Wspólna odezwa uczelnianych komisji związkowych Inicjatywy Pracowniczej

Odezwa do wszystkich osób związanych ze wspólnotami akademickimi w Polsce Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec bezpodstawnych gróźb ministra Przemysława Czarnka, który zagroził uczelniom odebraniem środków na badania. Miałaby to być reakcja na umożliwienie studentkom i studentom oraz pracownikom i pracownicom uczelni wyrażenia swojego stanowiska wobec wprowadzania przepisów ograniczających prawa człowieka w Polsce.

Specyfika dorobku naukowego ministra Czarnka nie uprawnia go do oceniania metod i wyników prac badawczych, tymczasem wyraził on zamiar związania kryteriów politycznych i ideologicznych z oceną wniosków badawczych, a co za tym idzie z warunkami pracy i studiowania na uczelni. Zapowiedział tym samym daleko idącą ingerencję w autonomię uniwersytetów. Nie ma na to naszej zgody!
Jak precyzuje obecnie funkcjonująca ustawa o szkolnictwie wyższym “obowiązkiem władzy publicznej jest tworzenie optymalnych warunków dla wolności badań naukowych i twórczości artystycznej, wolności nauczania oraz autonomii społeczności akademickiej". O przydziale środków nie może decydować polityczna lojalność uczelni. Odebranie funduszy na badania jest niezgodnym z prawem środkiem represyjnym.
W odpowiedzi na takie oburzające nadużycie władzy wzywamy wszystkie osoby związane ze wspólnotami uniwersyteckimi w Polsce – studentki i studentów, doktorantki i doktorantów, osoby pracujące w pionach kanclerskich i administracji, pracownice i pracowników technicznych, badaczki i badaczy, nauczycielki i nauczycieli, oraz władze uczelni - do nieulegania próbom zastraszania ze strony Ministra Nauki i Edukacji, do wyrażania sprzeciwu wobec wszystkich działań wymierzonych w autonomię Akademii przy użyciu wszelkich dostępnych nam legalnych środków – jeżeli będzie to konieczne, również do aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego. Liczymy, że wszystkie organizacje związkowe i stowarzyszenia akademickie solidarnie przeciwstawią się próbom ograniczania autonomii uczelni.
Jednocześnie, w przekonaniu, że nasz sprawiedliwy opór odniesie większy skutek, jeśli będziemy zorganizowani, nawołujemy do wstępowania do związków zawodowych! Jeżeli bliskie są Wam wartości samorządnego i niezależnego ruchu pracowniczego, zaangażowanego społecznie i walczącego o zmianę systemu, zachęcamy Was do wstępowania w szeregi uniwersyteckich i akademickich komisji zakładowych Inicjatywy Pracowniczej. Kontakty znajdziecie poniżej.
Stanowisko przygotowały Komisje Zakładowe OZZ Inicjatywa Pracownicza działające przy instytucjach naukowych i akademickich:
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Komisja Zakładowa OZZ IP na Uniwersytecie Warszawskim (inipracuw@gmail.com)
Międzyzakładowa Komisja OZZ IP PAN i ASP (ozzip.asp.pan@gmail.com)
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Wrocławskim (inicjatywapracownicza.uwr@gmail.com)
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Jagiellońskim
(ozzipuj@gmail.com)
(fot. Karolina Misztal, Dziennik Bałtycki)