Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Webinarium: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy pracowniczej

Webinarium: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy pracowniczej

Zapraszamy do udziału w webinarium „Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy pracowniczej”. Transmisja na Facebooku za pośrednictwem strony OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Pracownicze Plany Kapitałowe to wprowadzony w 2019 r. "dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania", który w zamysłach rządzących ma "zwiększyć bezpieczeństwo finansowe", "wpływać na rozwój gospodarki" oraz "pomnażać prywatne oszczędności emerytalne pracowników". Czy jednak rozwiązanie to naprawdę jest korzystne dla świata pracy, gospodarki i systemu emerytalnego? Wiele wskazuje na to, że PPK mogą stać się kolejnym etapem prywatyzacji emerytur oraz napędzać powstawanie baniek spekulacyjnych i kolejnych kryzysów. Nie jest także pewne, czy inwestowanie części wynagrodzeń pracowniczych w sektor finansowy faktycznie przyniesie takie korzyści, jakie obiecują twórcy ustawy o PPK i instytucje finansowe.
W tej sytuacji wielu pracowników i pracownic nie wie jak odnosić się do PPK - czy uczestnictwo w tym systemie ma sens, czy też lepiej z niego zrezygnować? Podobnie niejednoznaczne stanowisko zajmują związki zawodowe, które ustawowo mają prawo do konsultowania wyboru instytucji finansowej prowadzącej i zarządzającej PPK w danym zakładzie pracy.
Aby rozwiać te wątpliwości, w piątek 15 stycznia o godz. 19:00 porozmawiamy na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych z perspektywy pracowniczej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania takie jak:
- w jaki sposób PPK wpływają na gospodarkę i system emerytalny?
- jakie korzyści i jakie zagrożenia wiążą się z funkcjonowaniem PPK?
- jakie stanowisko wobec PPK powinien zająć ruch związkowy?
O poprowadzenie webinarium poprosiliśmy profesor Leokadię Oręziak - ekonomistkę, profesor zwyczajną i kierowniczkę Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. prof. Oręziak jest specjalistką z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego, integracji europejskiej, finansów publicznych oraz systemu emerytalnego. W latach 2014–2015 była członkinią Prezydenckiej Komisji Doradczej ds. Systemu Emerytalnego w Chile, powołanej przez prezydent Chile Michelle Bachelet i mającej za zadanie opracować koncepcję reformy systemu emerytalnego w związku z kryzysem społecznym wywołanym przez wcześniejszą prywatyzację tego systemu.