Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Webinarium: Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii

Webinarium: Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii

Zapraszamy do udziału w webinarium: Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii

Mija rok od wybuchu globalnej epidemii koronawirusa, która nie tylko zmieniła nasze codzienne życie, ale także wywołała głęboki kryzys gospodarczy i społeczny. Kryzys ten postawił pod znakiem zapytania wiele dotychczas obowiązujących dogmatów ekonomicznych: zmusił władze publiczne do sfinansowania płac i dochodów utraconych przez osoby zatrudnione w branżach objętych lockdownem; postawił pod znakiem zapytania założenie, że to sektor prywatny jest najlepszym gwarantem produkcji i dystrybucji lekarstw i szczepionek; otworzył dyskusję o tym, jakie prace i jakie branże mają charakter kluczowy (konieczny do przetrwania społeczeństwa); ujawnił sprzeczność pomiędzy wymogami ochrony zdrowia publicznego z wymogami wzrostu gospodarczego.
Z drugiej strony, przebieg „koronakryzysu” i przyjęte na całym świecie polityki antykryzysowe pod wieloma względami są podobne do poprzednich załamań gospodarczych: masowe zwolnienia, cięcia płac, zapowiedzi oszczędności budżetowych i redukcji wydatków publicznych brzmią niepokojąco znajomo dla wszystkich, którzy i które pamiętają światowe załamania gospodarcze z lat 2001-2003 i 2008-2011.
Dziś jasnym jest, że epidemia koronawirusa i jej skutki będą oddziaływać na gospodarkę i świat pracy jeszcze przez dłuższy czas. Dlatego chcemy te problemy przeanalizować z perspektywy związkowej, łącząc wnioski i doświadczenia z naszych działań podjętych przez ostatni rok z refleksją ekonomiczną. We wtorek 23 marca spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- jak koronakryzys wpłynął na świat pracy i warunki zatrudnienia?
- w jaki sposób pandemia zmieniła globalną gospodarkę i na ile zmiany te będą trwałe?
- jak należy ocenić podjęte przez władze publiczne polityki antykryzysowe i jakie wnioski z tej oceny płyną dla ekonomii?
W webinarium udział wezmą:
Anna Zachorowska-Mazurkiewicz - doktor habilitowana nauk ekonomicznych na Katedrze Ekonomii i Innowacji WZiKS Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Autorka monografii: „Praca kobiet w teorii ekonomii – perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej”. Specjalistka m.in z zakresu: rynku pracy i nierówności społecznych i ekonomicznych.
Hanna Szymborska - doktor ekonomii, obecnie pracuje na brytyjskim Birmingham City University. W swoich badaniach szuka związków pomiędzy makro- i mikroekonomicznymi wymiarami nierówności, analizując wpływ systemów finansowych i polityki gospodarczej na nierówności klasowe, płciowe i rasowe.
Maciej Grodzicki – adiunkt w Katedrze Ekonomii matematycznej Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Uniwersytecie Jagiellońskim
Michał Sobol – członek Komisji Krajowej i Grupy roboczej ds. prawnych OZZ Inicjatywa Pracownicza
Prowadzenie: Jakub Grzegorczyk, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa