Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Webinarium: Inflacja – perspektywa pracownicza

Webinarium: Inflacja – perspektywa pracownicza

Zapraszamy do obejrzenia webinarium poświęconemu inflacji, z udziałem członka naszej komisji, Maćka Grodzickiego z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ

Zapraszamy w czwartek 23 września o godz. 18:00

W sierpniu br. inflacja przekroczyła poziom 5%, co oznacza, że mamy do czynienia z największym wzrostem cen od 20 lat a także z najwyższym poziomem inflacji w całej Unii. Dla pracowników i pracownic jest to realny problem – wysoka inflacja oznacza, że nasze wynagrodzenia realne spadają (za te same pieniądze możemy kupić coraz mniej towarów i usług). Co gorsza, w debacie politycznej i mediach pojawiają się także głosy wskazujące, że to wzrost płac i transferów socjalnych (zasiłków i świadczeń z budżetu) odpowiada za obecny wzrost cen. To z kolei stawia związki zawodowe wobec dylematu – na pierwszy rzut oka – bez wyjścia: albo zgoda na stagnację płac i obniżki świadczeń socjalnych, albo spadek wartości naszych pensji.
Potrzebujemy więc pilnie pracowniczej interpretacji zjawiska inflacji i wypracowania strategii działania, która uwzględnia problem wzrostu cen w gospodarce. Celowi temu służyć będzie kolejne webinarium organizowane przez OZZ Inicjatywa Pracownicza, na którym spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Czym dokładnie jest inflacja i jakie są jej przyczyny?
- W jaki sposób inflacja wpływa na sytuacje różnych grup społecznych? Kto na niej zyskuje, a kto traci?
- Z czego wynika aktualny wzrost cen w Polsce?
- W jaki sposób polityka rządu wpływa na poziom cen w gospodarce?
- Jaką strategię wobec fenomenu wzrostu cen powinien przyjąć ruch związkowy?
Webinarium odbędzie się w formule telekonferencji transmitowanej na profilu Facebookowym OZZ Inicjatywa Pracownicza. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy Macieja Grodzickiego – adiunkta w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, członka komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Uniwersytecie Jagiellońskim i działacza Polskiej Sieci Ekonomii.
Prowadzenie: Jakub Grzegorczyk, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza
ZAPRASZAMY NA FB