ABC sporów zbiorowych i strajków w Polsce

Przyjdź na nasze związkowe spotkanie 29 stycznia, godz.18.00, Spółdzielnia Ogniwo

Chociaż strajk jest najskuteczniejszym narzędziem, jakim dysponują związki zawodowe, to w Polsce strajki są rzadkie i nieliczne. Wynika to z trzech czynników: ugodowej postawy większości organizacji związkowych, agresywnych działań pracodawców oraz prawnych regulacji, które utrudniają organizację legalnej akcji strajkowej. Aby odpowiedzieć na te problemy, Inicjatywa Pracownicza wydała publikację „Spór zbiorowy i strajk — poradnik dla działaczy i działaczek związkowych”, która ma pełnić rolę przewodnika po prawnych i organizacyjnych aspektach organizacji strajku w Polsce. Wydając poradnik, chcieliśmy także zapoczątkować dyskusję o strategii i taktyce ruchu związkowego.

Podczas spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytania takie jak:
❓Jak zgodnie z prawem przejść procedurę sporu zbiorowego?
❓Dlaczego strajk jest najważniejszym narzędziem ruchu pracowniczego?
❓Jakich strategii używają pracodawcy i władze państwowe, aby ograniczyć liczbę strajków?
❓Jak można przygotować się na strategie naszych przeciwników i na co trzeba uważać, planując akcję strajkową?

W dyskusji udział wezmą:
👉 Jakub Grzegorczyk — członek Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, koordynator grupy szkoleniowej OZZ IP;
👉 Katarzyna Rakowska — doktorantka Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, członkini grupy szkoleniowej OZZ IP;

📝 Spotkanie poprowadzą Maciej Grodzicki i Joanna Grzymała-Moszczyńska z Komisji OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim.